Bendegúz
Becenevei:
Beni, Bendi, Bencsi, Bendinó, Bende, Bendő-Bendőke, Bugi, Bugó, Buba, Bubó, Bubi, Gusztó, Guszti, Guzmi, Guzmó, Gumó, Gubó, Guba.
Névnap:
május 7-én vagy október 10-én
Nem mindegy, hogy milyen nevet választunk gyermekeinknek. Pszichológusok véleménye szerint nagyon fontos lehet a jól megválasztott keresztnév, mert az önbizalmat adhat viselőjének a későbbiekben. Ugyanakkor a rossz választás sok fejfájást, és kellemtelen élményeket hozhat még a gyermeknek.
Nomen est omen - sorsod a nevedben rejtőzik, a név kötelez.
Bendegúz???
Jószándékú óva intések, aggodalmas kérdések, félelmek…
- Nem túl komolytalan?
- Nem túl BeBés?
- Nem túl durva „Buzogányos”?
- Hogy fogjuk becézni: Bendzsi? Beni???
- Hogy fogják bácsizni? Bendegúz bácsi?
A kisfiúnk neve, egyre inkább úgy néz ki, hogy Bendegúz lesz.
A döntés hátterében az áll egyrészt, hogy engem, mikor Édesanyám szült, a nővérek kisfiúnak vártak, és előre elkereszteltek Bendegúznak (Anyum várandós kiskönyvének hátuljára rá is írták), másrészt, hogy szerettünk volna a Berta vezetéknévhez valamivel egyedibb, kedves, mégis határozott csengésű nevet választani.
A Bendegúz, mint név szerintünk magában hordozza a csalafintaságot, huncutságot, egyúttal a talpraesettséget, erőt és dinamikát. Eszébe juthat az embernek róla az Indul a bakterház c. film Regős Bendegúza, de éppúgy az a történelmi háttér is, amit Kölcsey a Himnuszba is belefoglal.
Gyuszival mindketten optimista, jókedélyű, humort szerető emberek vagyunk, és eddigi életünkre visszatekintve azt gondolom, elmondható, hogy „jéghátán is megélő” típusok. Ha Bendegúz is örökli mindezt – ami rajtunk áll, és tőlünk telik, azt megtesszük ennek érdekében – úgy véljük felnőtt korában éppúgy szeretni fogja majd a nevét, mint gyermekként.
Szüleim és saját korosztályunkat tekintve nem jellemző ez a név. A netet böngészve azonban látható, hogy kb. 2000-től többen is keresztelik Bendegúzra gyerkőcüket.
Ebből arra próbálunk következtetni, hogy az ő korosztályában várhatóan nem lesz se szokatlan, se ciki, se komolytalan, se meglepő vagy éppen durva hangzású.
A nevet mi adjuk Neki, viszont Ő viseli majd egy életen keresztül. Úgy érzem, hogy ez a név már most illik rá, ha a mozgékonyságát, "táncos lábát" nézzük. :)
Persze, az emberbe bele lehet beszélni, hogy mi illik és mi nem illik, mi szép csengésű, és mi nem az, illetve, hogy mi fog tetszeni a gyerkőcnek majd ha felnő és mi nem... Olyan név szinte alig van, amibe nem lehet belekötni.
Nem gondoltam volna, hogy nálunk a családban lesz egy fajta megosztottság - picit bánt is a dolog - de persze, ha a jóindulatot nézem, akkor az ellen nem lehet kifogásunk.
Bízom benne, hogy a család negatív véleményű tagjai elfogadják a döntésünket, és nem pont ők fogják majd szekírozni a nevével, akár csak olyan megjegyzésekkel is, hogy no, Anyádék aztán jól elneveztek..., vagy tudomisén.
Bendegúz, hun vezér, Torda fia, Attila és Buda apja. | |
Kölcsey is említi a Himnuszban, mint a hun-magyar rokonság akkor divatos elmélete szerint a magyar nép egyik ősét. Arany Keveháza című elbeszélő költeményében a gótok elleni nagy háborúban Bendegúz vette át a vezérséget Keve halála után. A visszavonuló gót hadat az ausztriai Cezumórig üldözte, és ott megszorította, az eldöntetlen viadal végén békét kötött a szász Detrével. „Őseinket felhozád Kárpát szent bércére, Általad nyert szép hazát Bendegúznak vére. S merre zúgnak habjai Tiszának, Dunának, Árpád hős magzatjai Felvirágozának." (Kölcsey Ferenc: Himnusz – részlet) A névanalízis szerint a Bendegúz keresztnév gyakorlatias gondolkozásmód kialakulásában játszhat közre, és mint ilyen, a név viselője tehetséges mindenféle dologban, amihez technikai érzék szükséges. Csak türelemből nem jutott neki elég ahhoz, hogy tanuljon, és kiteljesítse nagyszerű adottságait. Miközben állandóságra és rendre vágyik maga körül, ő maga sokszor szétszórt, munkáját ennek ellenére nagyon jól végzi. Névnapjukat a Bendegúzok május 7-én vagy október 10-én ünnepelik. Források: Ladó–Bíró, Kálmán, www.kabalarians.com, Irodalmi alakok lexikona. | |