HTML

Zsemlyécske

Rólunk

Friss topikok

  • zsemlyecske: Elgondolkodtató, amit írsz kfg966. Utána is néztem gyorsan a könyvnek. Már első, tartalmi olvasatr... (2008.06.27. 08:16) Mesemondó Gyuszi-manó

Linkblog

Mesemondó Gyuszi-manó

2008.06.23. 19:09 zsemlyecske

A múlt héten Gyuszi elkezdett mesét felolvasni a Kicsinek. :-)

Benedek Elek: Világszép nádszál kisasszony című mesekönyvéből. Hát, lehet, hogy "háttal" egy szépen beszélő ember nem kezd mondatot, de hogy számomra az is megdöbbentő, hogy miféle eszement zagyvaságokat szánt a kisembereknek ez a jóember, az tény. Ha a mai dzsiájdzsós, lövöldözős agyment mesefilmeket és videojátékokat szídalmazzák, akkor nem értem, hogy egy elismert, nagyszerű meseíró tollát, miként hagyhatták el a következő gondolatok például "A rózsát nevető királykisasszony" című írásában:

"Ahogy az ország határából kiértek, rettentő nagy égiháborút csinált a boszorkány, s egyszerre csak egy szörnyű fekete felleg mind alább-alább szállott, s abból a fellegből kiszállott a boszorkány leánya. Hirtelen megfogták a rózsát nevető királykisasszonyt, mind a két szemét kiszúrták, azzal belelökték az árokba, a szemét pedig utána dobták."

Hát... szóval ez nem horrorisztikus? A kicsi Babánk persze még csak a hangokat hallja, a hangsúlyokat esetleg érzékeli, és szerencsére az értelmét még nem fogja fel a hallottaknak, de hogy is van ez? Ezt a kötetet 1973-ban adták ki. Kiváncsi lennék, hogy akkoriben ez milyen visszhangot váltott ki? Alkalmasint, talán utána nézek, mert komolyan érdekel a dolog.

Egyelőre a könyveink dobozokban hevernek, így másik mesekönyvünk nincs kéznél. Talán beújítunk egyet-egyet, de miután megszületik a Picike, nem áll szándékomban ebből felolvasni Neki.

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://zsemlyecske.blog.hu/api/trackback/id/tr74535708

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kfg966 · http://kfgblog.blog.hu 2008.06.26. 11:42:53

javaslom a "horrorisztikus" tárgykörben bruno bettelheimnek a mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek című alapmunkáját.
ahol éppen erről van hosszan szó, hogy a világba vetett gyermeknek milyen szorongásai vannak, s hogy miként csiszolódtak a népmesék, hogy éppen ezeket a szorongásokat oldják - ha horrorisztikus elemek vannak bennük, azok nem horrorisztikusabbak, mint a gyermek szorongásai.
s a mese végkifejlete pedig hozza a feloldást.
s ez az, ami a rajzfilmekből hiányzik.

zsemlyecske 2008.06.27. 08:16:43

Elgondolkodtató, amit írsz kfg966.
Utána is néztem gyorsan a könyvnek. Már első, tartalmi olvasatra is valamelyest átértékelődött a "horrorisztikusnak" vélt mese, és mindenképpen érdemesnek tartom beszerezni a kötetet, áttanulmányozni. Köszönöm Neked a "megvilágosítást".

"A MESE BŰVÖLETE ÉS A BONTAKOZÓ GYERMEKI LÉLEK - RÖVID TARTALOM
A klasszikus európai meseirodalom legszebb darabjai: a Jancsi és Juliska, a Piroska és a farkas, a Hófehérke és a hét törpe és még számos ismert mese évszázadok óta a fejlődő és bontakozó gyermeki lélek szellemi tápláléka. Az elmúlt évtizedekben a "racionalista" beállítottságú pedagógusok és pszichológusok úgy vélték, hogy a mesék ijesztő és kegyetlen motívumai ártalmasak a gyermeki lélek fejlődésére, ezért támadták és akadályozták a mesék eredeti, népi, "hagyományos" fogalmazásban való megjelenését. Bruno Bettelheim gyermekpszichológus a mesék részletes elemzése során bemutatja, hogy a felnőtt ésszel ijesztőnek és kegyetlennek tűnő mesemotívumok milyen módon vesznek részt a gyermek lelki "anyagcseréjében", és hogyan segítenek megoldani a valóban ijesztő konfliktusokat, melyek lélektani megértése és feldolgozása nélkül a gyermek nehezen válhat kiegyensúlyozott, ép lelkű felnőtté. Bruno Bettelheim (1903-1990) Bécsben született, ott végezte egyetemi tanulmányait és ott kapta klasszikus, pszichoanalitikus képzését is. 1938-ban koncentrációs táborba internálták. 1939-ben az Egyesült Államokba emigrált, ahol a chicagói egyetem professzora és egy gyermekotthon vezetője lett, ahol érzelmileg károsult és autisztikus gyermekeket kezeltek. Könyvei, melyek közül több magyarul is megjelent, a pszichoanalitikus irodalom klasszikusai. A mese bűvölete, melyet szülők, pedagógusok, irodalmárok, népmesekutatók, etnográfusok is haszonnal forgathatnak, bölcs és tanulságos könyv, most jelenik meg hetedszer magyar kiadásban."
süti beállítások módosítása